FEATURE RACE WINNERS
MOONEE VALLEY 2002
CARLTON DRAUGHT COX PLATE
Group 1 2030m $3,020,000
Winner: Northerly (1 x Long Neck 2-6.27)
Trainer: Fred Kersley
Jockey: Patrick Payne
Owner: JA Kersley, NG & SM Duncan, RG Sayers, PM Bartlett, TM Patrizi, IF Grljusich
2. Defier
3. Grandera
CARLTON DRAUGHT AUSTRALIA STAKES
Group 1 1200m $377,000
Winner: Yell (3/4 x 1 1/21 1-10.54)
Trainer: John Hawkes
Jockey: Darren Gauci
Owner: Woodlands Stud Syndicate (JH & RH Ingham)
2. Dash for Cash
3. Spinning Hill
CLEANEVENT MANIKATO STAKES
Group 1 1200m $357,000
Winner: Spinning Hill (3/4 x Neck 1-10.52)
Trainer: Guy Walter
Jockey: Patrick Payne
Owner: OP Tait, JG Nivison
2. Bel Esprit
3. Mistegic
JOHN F FREEHAN STAKES
Group2 1600m $253,000
Winner: Fields of Omagh (Half Head x Short Neck 1-40.47)
Trainer: Tony McEvoy
Jockey: Damien Oliver
Owner: No Big Deal Syndicate (B Martin, M Bolton), MJ O'Coonor, A Cork, A Sorrell, EJ LeGrand
2. Magical Miss
3. Le Zagaletta
AAMI VASE
Group 2 2040m $135,000
Winner: Helenus (3/4 x 6L 2-8.03)
Trainer: Leon Corstens
Jockey: Steven King
Owner: Dr JM & TM Xipell
2. Macrdon Lady
3. Wild Heart
WOODSTOCK BOURBON MV OAKS
Group 2 2040m $505,000
Winner: Ribe (3/4 x 2 1/41 2-9.97)
Trainer: Lee Freedman
Jockey: Danny Nikolic
Owner: K Yoshida
2. Lashed
3. Thurman
GROSBY GOLD CUP
Group 2 2500m $262,000
Winner: Thong Classic (Neck x 3 1 2-20.93
Trainer: Pat Carey
Jockey: Brett Prebble
Owner: K Chotiprasiddhi
2. Rain Gauge
3. Mr Prudent
CHAMPAGNE STAKES
Group 2 1200m $206,000
Winner: Before Too Long (2 1/2 x 4 1/41 1-10.25 Record)
Trainer: Gary Potelli
Jockey: Jim Cassidy
Owner: A Kalogerou, RP Zammit, J Vouris, MA Flagg, J Schuyt, Cungul Syndicate (VG Cox), G Portelli, GJ Potts, J Ingham
2. Innovation Girl
3. Fatoon
TOP CUT ALISTER CLARK STAKES
Group 2 1600m $255,000
Winner: Titanic Jack (2 1/2 x Nose 1-37.69)
Trainer: Tom Hughes Jnr
Jockey: Patrick Payne
Owner: Barree Patsoral Co Ltd ( AT Whittenbury)
2. Tycoon Ruler
3. Regicide
SCHWEPPES STAKES
Group 2 1000m $151,000
Winner: Spinning Hill (3/4 x Short Head 57.74)
Trainer: Guy Walter
Jockey: Frankie Dettori
Owner: OP Tait, JG Nivison
2. Bomber Bill
3. Mistegic
WATERFORD CRYSTAL MILE
Group 2 1600m $170,000
Winner: Royal Code (2 1/4 Neck x 1/2 Head 1-36.51)
Trainer: David Hall
Jockey: Brett Prebble
Owner: Emily Krstina (Aus) Pty Ltd Syndicate (TM Santic), Boric Fisheries Pty Ltd Syndicate (D Vidow)
2. Weasel Will
3. Excellerator
QANTAS CARLYON STAKES
Group 2 1200m $130,000
Winner: Royal Code (1/1 Head x Head 1-11.01
Trainer: David Hall
Jockey: Steven Arnold
Owner: Emily Krstina (Aust) Pty. Ltd. Syndicate (Mgr: T Santic)
2. Intelligent Star
3. Ustinov
3AW AUSTRALIA STAKES
Group 1 1200m $270,000
Winner: Toledo (Long Head x Short Head 1-11.83)
Trainer: Russell Cameron
Jockey: Steven Arnold
Owner: K Torr
2. Show A Heart
3. North Boy
ROSEMOUNT ESTATE OAKS
Group 2 2040m $508,000
Winner: Elegant Fashion (1 x 5 l. 2-7.87)
Trainer: Tony McEvoy
Jockey: Greg Childs
Owner: Dr G Tsoi
2. Damaschino
3. Gold Lottey
DOMINANT HISKENS STEEPLECHASE
3700m $136,00
Winner: St Steven (6 x 8. 4-23.05
Trainer: John Wheeler
Jockey: Brett Scott
Owner: St Steven Racing Syndicate (NL Goedheer)
2. Regal Royal
3. Built Him
|