FEATURE RACE WINNERS

 

MELBOURNE CUP
1861 to 2004

Flemington Race Course, Melbourne
Group 1 Race
3200 metres handicap

YEAR TIME HORSE JOCKEY TRAINER

1861 3:52.0 Archer J Cutts E de Mestre
1862 3:47.0 Archer J Cutts E de Mestre 
1863 3:44.0 Banker H Chifney S Wadock
1864 3:52.0 Lantern S Davis S Mahon
1865 3:44.0 Toryboy E Cavanagh P Miley
1866 3:43.0 The Barb W Davis J Tait
1867 3:39.0 Tim Whiffler I Driscoll E de Mestre
1868 3:42.0 Glencoe C Stanley J Tait
1869 3:40.0 Warrior J Morrison R Sevior
1870 3:37.0 Nimblefoot J Day W Lang
1871 3:39.0 The Pearl J Cavanagh J Tait
1872 3:39.7 The Quack W Emerson J Tait
1873 3:36.2 Don Juan W Wilson J Wilson
1874 3:37.5 Haricot P Pigott S Harding
1875 3:38.0 Wollomai R Batty S Moon
1876* 3:36.0 Briseis P St Albans J Wilson
1877 3:33.5 Chester P Pigott E de Mestre
1878 3:35.7 Calamia T Brown E de Mestre
1879 3:30.7 Darriwell S Cracknell W E Dakin
1880 3:34.5 Grand Flaneur T Hales T Brown
1881 3:32.0 Zulu J Gough T Lamond
1882 3:40.5 The Assyrian C Hutchins J Savill
1883 3:30.7 Martini-Henri J Williamson M Fenelly
1884 3:31.5 Malua A Robertson I Foulsham
1885 3:29.0 Sheet Anchor M O’Brien T Wilson
1886 3:31.0 Arsenal W English H Rayner
1887 3:28.5 Dunlop T Sanders J Nicholson
1888 3:30.7 Mentor M O’Brien W Hickenbottom
1889 3:32.5 Bravo J Anwin T Wilson
1890 3:28.2 Carbine R Ramage W Hickenbottom
1891 3:29.2 Malvolio G Redfern J Redfern
1892 3:36.2 Glenloth G Robson M Carmody
1893 3:30.5 Tarcoola H Cripps J Cripps
1894 3:31.0 Patron H G Dawes R Bradfield
1895* 3:29.0 Auraria J Stevenson J Hill
1896 3:28.5 Newhaven H Gardiner W Hickenbottom
1897 3:31.0 Gaulus S Callinan W Forrester
1899 3  3:36.2 Merriwee V Turner J Wilson Jnr
1900 3:29.0 Clean Sweep R Richardson J Scobie
1901 3:30.5 Revenue F Dunn H Munro
1902 3:29.0 The Victory R Lewis R Bradfield
1903 3:29.2 Lord Cardigan N Godby A E Cornwell
1904* 3:28.2 Acrasiaa T Clayton A E Willis
1905 3:27.5 Blue Spec F Bullock W Hickenbottom
1906 3:31.5 Poseidon T Clayton I Earnshaw
1907 3:27.5 Apologue W Evans I Earnshaw
1908 3:28.7 Lord Nolan J R Flynn E A Mayo
1909 3:27.2 Prince Foote W McLachlan F McGrath
1910 3:27.7 Comedy King W McLachlan J Lynch
1911 3:27.7 The Parisian R Cameron C Wheeler
1912 3:27.2 Piastre A Shanahan R O'Connor
1911 3:27.7 The Parisian R Cameron C Wheeler
1912 3:27.2 Piastre A Shanahan R O'Connor
1913 3:31.0 Posinatus A Shanahan J Chambers
1914 3:26.0 Kingsburgh G Medick I Foulsham
1915 3:28.5 Patrobas R Lewis C Wheeler
1916 3:27.7 Sasanof (NZ) F Foley M Hobbs
1917 3:26.7 Westcourt W McLachlan J Burton
1918 3:25.7 Night Watch W Duncan R Bradfield
1919 3:24.5 Artilleryman R Lewis P T Heywood
1920 3:25.7 Poitrel K Bracken H J Robinson
1921* 3:27.7 Sister Olive E O’Sullivan J Williams
1922 3:28.2 King Ingoda A Wilson J Scobie
1923 3:24.2 Bitalli A Wilson J Scobie
1924 3:26.5 Backwood P Brown R Bradfield
1925 3:22.7 Windbag J Munro G Price
1926 3:22.7 Spearfelt H Cairns V O’Neill
1927 3:24.0 Trivalve R Lewis J Scobie
1928 3:23.5 Statesman J Munro W Kelso
1929 3:26.5 Nightmarch (NZ) R Reed A McAuley
1930 3:27.7 Phar Lap (NZ) J Pike H Telford
1931 3:26.0 White Nose N Percival E J Hatwell
1932 3 3:23.2 Peter Pan W Duncan F Mcgrath
1933 3:27.5 Hall Mark J O’Sullivan J Holt
1934 3:40.5 Peter Pan D Munro F McGrath
1935 3:23.7 Marabou K Voitre L Robertson
1936 3:21.2 Wotan (NZ) K Philips J Freyer
1937 3:21.5 The Trump A Reed S W Reid
1938 3:26.5 Catalogue (NZ) F Shean A McDonald
1939* 3:27.0 Rivette E Preston H Bamber
1940 3:26.0 Old Rowley A Knox J A Scully
1941 3:23.7 Skipton W Cook J Fryer
1942 3:33.5 Colonus H McCloud N Manning
1943 3:23.2 Dark Felt V Hartney R Webster
1944 3:24.5 Sirius D Munro E Fisher
1945* 3:24.2 Rainbird W Cook S Evans
1946 3:21.2 Russia D Munro E Hush
1947 3:28.0 Hiraji (NZ) J Purtell J McCurley
1948 3:21.0 Rimfire R Neville S Boyden
1949 3:28.5 Foxzami (NZ) W Fellows D Lewis
1950 3:19.5 Comic Court P Glennon J M Cummings
1951 3:24.2 Delta N Sellwood M McCarten
1952 3:23.7 Dalray (NZ) W Williamson C McCarthy
1953 3:23.7 Wodalla J Purtell R Sinclair
1954 3:23.0 Rising Fast (NZ) J Purtell I Tucker
1955 3:28.2 Toparoa N Sellwood T J Smith
1956* 3:19.5 Evening Peal G Podmore E D Lawson
1957 3:24.5 Straight Draw (NZ) N McGrowdie J M Mitchell
1958 3:21.2 Baystone M Schumacher J Green
1959 3:23.0 MacDougall (NZ) P Glennon R W Roden
1960* 3:23.7 Hi Jinx (NZ) W A Smith T H Knowles
1961 3:19.5 Lord Fury R Selkrig F B Lewis
1962 3:21.4 Even Stevens L Coles A McGregor
1963 3:21.1 Gatum Gatum J Johnson H G Heagney
1964 3:19.6 Polo Prince (NZ) R Taylor J P Carter
1965* 3:21.1 Light Fingers (NZ) R Higgins J Cummings
1966 3:21.9 Galilee (NZ) J Miller J Cummings
1967 3:20.4 Red Handed (NZ) R Higgins J Cummings
1968 3:19.1 Rain Lover J Johnson M L Robins
1969 3:21.5 Rain Lover J Johnson M L Robins
1970 3:19.7 Baghdad Note E Didham R Heasley
1971 3:19.5 Silver Knight R Marsh E Temperton
1972 3:19.3 Piping Lane J Letts G Hanlon
1973 3:19.5 Gala Supreme F Reys R Hutchins
1974 3:23.2 Think Big (NZ) H White J Cummings
1975 3:29.6 Think Big (NZ) H White J Cummings
1976 3:34.1 Van Der Hum (NZ) R Skelton L H Robinson
1977 3:18.4 Gold and Black (NZ) J Duggan J Cummings
1978 3:24.3 Arwon (NZ) H White G Hanlon
1979 3:21.8 Hyperno (NZ) H White J Cummings
1980 3:19.8 Beldale Ball (USA) J Letts C Hayes
1981 3:21.2 Just a Dash P Cook T J Smith
1982 3:21.1 Gurner's Lane (NZ) L Dittman G Murphy
1983 3:18.9 Kiwi (NZ) J Cassidy E Lupton
1984 3:18.9 Black Knight P Cook G Hanlon
1985 3:23.0 What a Nuisance (NZ) P Hyland J F Meagher
1986 3:21.7 At Talaq (USA) M Clarke C Hayes
1987 3:22.0 Kensei (NZ) L Olsen L Bridge
1988 3:18.9 Empire Rose (NZ) T A Allan L Laxon
1989 3:17.1 Tawriffic (NZ) S Dye L Freedman
1990 3:16.3 Kingston Rule (USA) D Beadman J Cummings
1991* 3:18.9 Let's Elope (NZ) S King J Cummings
1992 3:24.7 Subzero G Hall L Freedman
1993 3:23.4 Vintage Crop (IRE) M Kinane D Weld
1994 3:19.8 Jeune (GBR) W Harris D Hayes
1995 3:27.6 Doriemus (NZ) D Oliver L Freedman
1996 3:18.8 Saintly D Beadman J Cummings
1997 3.18.3 Might and Power (NZ) J Cassidy J Denham
1998* 3.18.5 Jezabeel (NZ) C Munce B Jenkins
1999 3.18.6 Rogan Josh J Marshall J Cummings
2000 3:23.0 Brew (NZ) K McEvoy M Moroney
2001 3:24.1 Ethereal S Seamer S Laxon
2002 3:16.97 Media Puzzle D Oliver D Weld
2003 3:19.9 Makybe Diva G Boss David Hall
2004 3:28.55 Makybe Diva G Boss L Freedman

* filly